Lietuvos metų automobilisVisos naujienos

Kai padangos blogos, labai tikėtina, kad automobilis su keliu liesis stogu…

By 2014-10-14 29 gegužės, 2019 No Comments

Nuo pat pirmojo Lietuvos „Metų automobilio“ konkurso, startavusio dar 1997 metais, jo organizatoriai siekė kiek įmanoma suvienodinti bandymų sąlygas, aprūpindami automobilius vienodomis padangomis. Galima tik džiaugtis, jog renginys padangų gamintojus sudomino ir jie tarsi „Formulėje 1“ varžėsi dėl teisės tiekti savo produkciją Lietuvos žurnalistų autoklubo organizuotam konkursui. Iš pradžių tai buvo olandų „Vredestein“, vėliau šį ženklą pakeitė „Uniroyal“, o dabar, jau daugiau nei dešimtmetį – motininė pastarosios markės kompanija „Continental“, plačiai pagarsėjusi kaip vienas iš keturių pasaulio padangų gamybos lyderių ir vienas iš trijų didžiausių įvairių komponentų ir agregatų automobilių gamintojams tiekėjų.

 Daugelio vertinimo komisijos narių nuomone, šios padangos ne tik konkurencingos, bet ir labai gerai subalansuotos važiavimui įvairiomis sąlygomis, be to jos rieda tyliau už daugumą konkurentų. Todėl automobilis su tinkamai parinktomis padangomis gali pasirodyti geriau valdomas, tyliau ir net minkščiau važiuojantis.

 Tačiau šįkart, kol dar rengiamasi „Metų automobilio 2015“ startui, renginio spaudos centras paprašė keletą konkurso vertinimo komisijos narių ir specialistų pareikšti savo nuomonę apie žieminių padangų, nebūtinai konkursinių, įtaką važiavimo kokybei ir ypač saugumui. 

 „Man svarbu, kad bandant automobilius kelyje arba tiesiog važiuojant mieste ar užmiesčio keliais padangos garantuotų maksimaliai gerą sukibimą ir nebūtų triukšmingos, – teigia vienas jaunesnių vertinimo komisijos narių, DELFI auto redaktorius Tadas Markevičius. – Kai išgirstu klausimą, kokias padangas pasirinkti, visuomet perklausiu, kokie lūkesčiai? Jeigu žmogui reikia tik pigių padangų, kurių protektorius leistų jas legaliai naudoti  žiemą, atsakau, kad pirk tas, kurios gražesnės. O jei poreikiai platesni, jei žmogui svarbiausia jo paties ir keleivių saugumas, važiavimo komfortas, visada patariu nepagailėti pinigų kiek brangesnėms, bet patikimesnėms padangoms, prie kurių priskiriu „premium“ segmento padangas arba šiems gamintojams priklausančių padalinių produkciją“.

 Pasak T. Markevičiaus, po žiemą ištinkančių avarijų dažnai lakoniškai konstatuojama, kad eismo įvykio nebuvo įmanoma išvengti, nes automobilį „sumėtė“.

 „Lai būna tokia pirminė versija, tačiau neabejoju, kad atlikus išsamesnę analizę ar ekspertizę, paaiškės, jog neretai lemiamu tokių įvykių faktoriumi tampa netinkamos padangos. Tad neabejoju, kad norint sumažinti „sumėtymo kelyje“ tikimybę būtina rinktis kokybiškas padangas“, – teigia T. Markevičius, žiemai pasirinkęs „Goodyear Ultra Grip Ice+“ automobilio apavą.

 Kokybę ir patikimumą nedvejodamas renkasi ir vienas labiausiai patyrusių komisijos narių, žinomas keliautojas ir automobilių žinovas, žurnalo „Auto Bild Lietuva“ vyriausiasis redaktorius Vitoldas Milius, kurio biografijoje įrašyta daugybė rekordinių ir ekstremalių kelionių, dažniausiai sujungdavusių „šiauriausią žemyno tašką su piečiausiu“, „ryčiausią su vakariausiu“ , susiedavusių tarpusavy labiausiai nutolusių šalių sostines arba skirtų greičio, ekonomiškumo ar kokiam kitam rekordui siekti.

„Padangos – svarbiausia automobilio dalis, nes tik jomis automobilis liečiasi su keliu. Jeigu padangos blogos, labai tikėtina, kad su keliu automobilis liesis stogu…“ – tikina V. Milius, neslepiantis, jog labiausia jį imponuoja „Continental“ produkcija, kurią nedvejodamas jis renkasi ir kuri ne kartą jį gelbėjo šiuose žygiuose. Naujausias to pavyzdys – šiemet įveiktas 23 tūkstančių kilometrų atstumas švelniai tariant ne pačiais geriausiais net Rusijos masteliu keliais Murmanskas-Magadanas-Murmanskas.   

„Vairuoju per 30 metų. Kasmet nuvažiuoju po  50 – 70 tūkstančių kilometrų, – pasakoja kitas komisijos narys Valdas Valiukevičius. – Sunku būtų suskaičiuoti kiek padangų per tą laiką „sudrožiau“. Nors mane vadina taupiu žmogumi, padangoms pinigų negailiu ir renkuosi tik gerai pasirodžiusias testuose. Padanga – tai kone trečdalis automobilio galimybių. Puikiai tą pajutau ne tik kelyje, bet ir lenktynėse. Vienais metais kai 1000 kilometrų lenktynėse buvo galima važiuoti standartinėmis padangomis, mes vienas mums nepatikusias garsios markės padangas pakeitėme į kitas ir mūsų rato laikas pagreitėjo net 8 sekundėmis. Tai yra tas pats, kas automobiliui pridėti kokius 200 arklio galių.“

Tokių pavyzdžių galima pateikti ne vieną ir ne du.

„Nė vienas automobilio vairuotojas tais pačiais batais ar tuo pačiu paltu nevaikšto ir žiemą, ir vasarą, nes žieminiams batams, kad būtų šilta, reikalingas kailis, aukštesnis padas ir kitos specifinės savybės, – tvirtina „Continental“ padangų gamybos koncerno pardavimų vadybininkas Baltijos šalyse, Baltarusijoje ir Kaliningrade Donatas Barcys. – Taip pat ir padangų pasaulyje, kur skirtingiems metų laikams skirtoms padangoms naudojamos irgi skirtingos technologijos“.

 Pasak specialisto, universalių padangų protektoriaus raštas bei protektoriaus mišinys negali atitikti visų vasarinėms ir žieminėms padangoms keliamų reikalavimų, nes jie nesuderinamai  skirtingi.

 Žieminės padangos praturtinamos specialiu mišiniu, kuris nesukietėja esant temperatūrai žemesnei nei -20C, -30C ar daugiau. Žieminė padanga privalo ypač gerai sukibti su apledėjusia ar apsnigta kelio danga, išlaikyti automobilį stabilų kelyje ir tais atvejais, kai  po 2-3 val. vairavimo sąlygos kinta kone 180 laipsnių – nuo sauso asfalto, lengvo šaltuko ar net saulutės iki stipraus snygio, plikledžio su šlapdriba ir pan.

 Todėl tiek labiau patyrę vairuotojai, tiek specialistai žiemai pataria rinktis saugiausias, aukščiausios kokybės bei ne vieno testo nugalėtojomis tapusias žiemines padangas, kurios  leistų jaustis maksimaliai saugiai esant net labai blogoms vairavimo sąlygoms.

 Šia aksioma praktikoje spėjo įsitikinti ir metų automobilio konkursų vertinimo komisijos nariai, kurie bandymų stovyklose nelaukia kol nusistovės palankios gamtinės sąlygos.

  

Konkurso spaudos centras – Viešųjų ryšių agentūra „Visus Bonus“ tel. 8 612 93662