Press Rally

Kaip atskirti kokybiškas automobilių detales nuo nekokybiškų: skirtumą galima pamatyti net plika akimi

By 2024-05-20 22 gegužės, 2024 No Comments

Kiekvienas vairuotojas nori kuo mažiau išleisti automobilio remontui, todėl, prireikus naujų detalių, neretai susiduria su dilema: kokias rinktis, kad pavyktų ne tik nepermokėti, bet ir džiaugtis detalės ilgaamžiškumu? Pasiūla rinkoje kartais netgi viršija lūkesčius, tad kaip atsirinkti, kokia detalė iš teisų yra verta dėmesio ir tikrai nenuvils?

Svarbi ne tik forma, bet ir savybės

Renkantis tiek padangas, tiek bet kurią kitą automobilio dalį, pirmiausia reikėtų įvertinti jos savybes ir kokybę, o tai, pasak Giedriaus Matulevičiaus, „Febi Bilstein“ verslo plėtros vadovo Baltijos šalyse, gali labai skirtis, net jei dalys iš pirmo žvilgsnio atrodo identiškos.

„Kokybiška dalis yra patvari, patikima, gerai suprojektuota ir tinkamai pagaminta iš aukštos kokybės medžiagų. Ji turėtų tinkamai veikti bet kurioje transporto priemonėje. Pagrindinis jos kokybės rodiklis yra būtent nepriekaištingumas. Jei detalė pagaminta nepriekaištingai, ji prisideda prie sklandaus sistemų darbo ir prie paties automobilio saugumo bei ilgaamžiškumo“, – aiškino G. Matulevičius.

Anot specialisto, prieš renkantis detalę, reikėtų atkreipti dėmesį ir į jos aprašymą, mat kokybiškus gaminius siūlantys gamintojai neretai nurodo papildomos informacijos, kuri padeda geriau suprasti, kokiais principais vadovaujantis dalis buvo sukurta.

„Kai kurie gamintojai savo aprašymuose vartoja tokius terminus kaip OEM (angl. original equipment manufacturer), o tai reiškia, kad šios dalys daromos taip, kaip nurodė gamintojas. Kokybė pabrėžiama įvairiais būdais, todėl būtina atsižvelgti į aprašymą. Kartais dėl teisinės tvarkos negalima vartoti tam tikrų terminų – tuomet apie kokybę pranešama kitais žodžiais. Tačiau iš esmės kiekviena kokybiška detalė pagaminta taip, kad atitiktų konkrečius gamintojo nustatytus reikalavimus“, – įžvalgomis dalijosi specialistas.

Kai kurie kokybę interpretuoja savaip

G. Matulevičius taip pat atkreipė dėmesį, jog ne visi detalių kūrėjai vadovaujasi automobilių gamintojų reikalavimais. Pasak jo, kai kurios įmonės tiki, kad tam tikras detales gali sukurti geriau, nei tai padarė automobilio gamintojas, todėl produktai ne visuomet pateisina lūkesčius, o kartais netgi neatitinka reikiamų matmenų ar specifikacijų.

„Kurdamos visiškai naują modelį, automobilių bendrovės investuoja didžiulius pinigus ne tik į paties modelio gamybą, tačiau ir į detalių kūrimą, todėl tik jos pačios gali žinoti, kaip yra suprojektuotas automobilis ir kokie techniniai parametrai jam turi būti pritaikyti. Mes tai suprantame ir mokomės iš pačių gamintojų: dalis kuriame atsižvelgdami į griežtus jų nurodymus ir kokybės reikalavimus. Tačiau taip dirba ne visi: kai kurie įsivaizduoja, kad gali padaryti geriau, kuria dalis pagal savo technologijas, bet galiausiai tokie sprendimai nepasiteisina. Ir tuo nereikia stebėtis, nes tik patys automobilių gamintojai tiek daug investuoja į konkrečių detalių sukūrimą. Pavyzdžiui, kurdama pirmąjį naujausios kartos „Golf“ modelį, „Volkswagen“ grupė investavo apie 25 mln. eurų. Tokių investicijų į vieno modelio detalių gamybą negali skirti joks detalių gamintojas“, – pasakojo „Febi Bilstein“ atstovas G. Matulevičius.

Kokybė ne užrašoma, o patikrinama

Specialistas teigė, kad, renkantis dalis, pirmiausia reikėtų pasidomėti tas dalis siūlančia įmone, jos reputacija ir klientų atsiliepimais. Verčiau pirkti pasaulyje gerai žinomų firmų įrankius ir vengti nežinomų, neatpažįstamų prekių ženklų.

„Vertėtų rinktis tas įmones, kurios jau ilgą laiką dirba šioje pramonėje ir laikosi aukštų standartų. Ilgalaikis įdirbis leidžia kelti kartelę vis aukščiau ir siūlyti tik kokybiškas dalis. Žinoma, būtent dėl to kokybiškos detalės dažniausiai būna brangesnės nei nekokybiškos, o pernelyg maža kaina gali tapti netgi raudona vėliava, pranešančia, kad kažkas ne visai gerai. Detalė tikrai negali būti gera, jei jos kaina 4 ar 5 kartus žemesnė“, – aiškino specialistas.

G. Matulevičius nurodė, kad į kokybę investuojantys detalių gamintojai daug dėmesio skiria ne tik pačiam gamybos procesui, bet ir detalių testavimui. Taip, anot jo, užtikrinama visų gaminių kokybė, o pats gamintojas savo produktams gali suteikti ir papildomą garantiją.

„Kokybę liudija ir įvairūs sertifikatai. Kiekviena mūsų pagaminta detalė turi atitinkamą kokybės sertifikatą. Jis suteikiamas tik tuomet, kai detalės patikrinamos testu kokybės centre Vokietijoje. Kokybės padalinyje turime netgi originalių automobilių gamintojų sukurtų dalių, todėl jas bet kada galime palyginti su mūsų gaminamomis. Be abejonės, kokybė užtikrinama ir suteikiant garantijas, todėl mes visiems savo gaminiams suteikiame 3 metų gamyklinę garantiją. Kiti gamintojai tiek dėmesio kokybei neskiria ir detales į rinką tiekia be papildomų bandymų ar ilgesnių garantijų“, – patirtimi dalijosi G. Matulevičius.

Ekspertas taip pat nurodė, kad kokybiškos detalės jokiais atvejais negali turėti aštrių briaunų ar kampų, dėl kurių žmogus galėtų nesunkiai susižeisti. Visos aukštos kokybės mašinų dalys būna kruopščiai nušlifuotos, kad nekeltų jokio pavojaus su jomis dirbantiems žmonėms.

Tiesa, G. Matulevičius pastebi, kad kokybiškos detalės gali ilgiau atlaikyti ir didesnes apkrovas, o tai ypač svarbu ne tik kasdien keliaujantiems, bet ir automobilių sportu užsiimantiems vairuotojams. Tai liudija ir tradicinių „Press ralio“ varžybų dalyviai: prasidėjus paskutiniam pavasario mėnesiui, jie pasiraitoję rankoves pluša garažuose ir ruošiasi jau gegužės 31-ąją numatytam varžybų startui Širvintose. Jau 29-ą kartą vyksiančiose varžybose dalyvausiantys lenktynininkai pripažįsta, kad kokybiškos, greitai ir lengvai montuojamos detalės gali svariai prisidėti prie geresnio varžybų rezultato. O kam pavyks ne tik pasiekti finišą, bet ir užlipti ant nugalėtojų pakylos, paaiškės birželio 1-ąją Šventojoje.