Sinoptikų prognozės žada, kad termometrų stulpeliai paskutinį birželio savaitgalį kirs 30 laipsnių ribą, tačiau Aukštaitijoje, Alantoje, oras įkaito dar daugiau: čia saulėtą rytą startavo 25-asis tarptautinis žurnalistų ralis „Press rally“. Prie starto linijos stojo daugiau nei 70 ekipažų, per dvi ralio dienas besirungsiančių dėl greičiausių ir tiksliausių vardo.

Tačiau pasiruošimas „Press rally“ prasidėjo dar ralio išvakarėse, ketvirtadienį. Alantos miestelio gyventojai turėjo į ką akis paganyti, mat vienas po kito vingiuotais ir kalnuotais keliukais Alantos dvaro link traukė patys įvairiausi automobiliai: pradedant klasikiniais „Volkswagen Beetle“ arba „Mini Cooper“, baigiant prabangiais „Porsche 911“ ar tokiais egzotiškais, kaip lenktynininko Karolio Raišio atvairuotas „Lotus Exige S“.

Čia visi automobiliai buvo užregistruoti bei patikrinti techninės komisijos, mat raliui tinkamas automobilis ne tik turi turėti vaistinėlę, gesintuvą, trikampį avarinio sustojimo ženklą, bet ir būti techniškai tvarkingas – būti apdraustas, turėti galiojančią techninę apžiūrą ir visapusiškai saugus. Vairuotojai pro akylų tikrintojų akis neprasmuko neparodę saugos šalmų ar ryškiaspalvių liemenių.

Visgi didžioji ralio dalyvių dalis iki Alantos dvaro atlikti reikiamų formalumų atvažiavo ankstų penktadienio rytą. Ne vienas pastebėjo, kad kiekvienas sugalvojo vis kitokį būdą, kaip atsivežti visą ekipažui ir ralio automobiliui reikalingą mantą. Vieni atkeliavo sava eiga, viską, kas reikalinga, sugrūdę į saloną, antri automobilius atsivežė ant priekabų.

Treti pasielgė dar gudriau: pavyzdžiui, panevėžietis žurnalistas Tomas Markelevičius pasirūpino techninės pagalbos automobiliu, kuriame tilpo ne tik įrankiai, bet ir atsarginės „Mitsubishi Colt“ dalys, o vilnietis Vytautas Šliažas, startuojantis „Sport“ įskaitoje, daiktus susikrovė į pagal specialų užsakymą „Hermio priekabos“ pagamintą priekabą, kabinamą prie jo „Porsche 911“. Sportininkas pasakojo, kad į priekabą telpa padangų komplektas, įrankių dėžė ir keltuvas – viskas, ko reikia varžyboms.

Išbandymai nuo pat ryto

Pirmąją „Press rally“ dieną ralio dalyviams organizatoriai įsivažiuoti mažesniais sūkiais progos nesuteiks: nuo pat ryto teks spausti akceleratorių iki dugno. Pirmasis specialusis ruožas laukia dar Alantos dvaro teritorijoje, ir, įveikę du slalomus miestelyje, ralio dalyviai trauks iki Anykščių, kur kartodrome laukia specialusis atsarginių automobilių dalių gamintojo „Febi“ etapas.

Po apsilankymo Anykščiuose, „Press rally“ karavanas turės įveikti tikslaus važiavimo rungtį, pavadintą „Regitros“ vardu – kiek daugiau nei 40 kilometrų nuvažiuoti tiksliai taip, kaip lieps teisėjai: nei greičiau, nei lėčiau.

Šitaip visi ralio dalyviai pasieks Molėtus, kur į ką pasižiūrėti turės ir šio miesto gyventojai bei svečiai. Mat čia laukia ne vienas, o netgi keli važiavimai specialiame „Continental“ etape, kuriame „Press rally“ ekipažai varžysis ir dėl specialiųjų prizų.

Dar anksčiau į startą teks iškeliauti šeštadienį: pradžia numatoma nuo Alantos dvaro, tačiau iš karto po to ralio dalyviai patrauks į Molėtus, vėliau laukia ypatingo atidumo pareikalausiantys išbandymai Utenoje, galop finišas numatytas Molėtuose.

Žiūrovų laukia daugybė vaizdų

Organizatoriai akcentuoja, kad „Press rally“ mielai laukiami visi smalsuoliai, norintys iš arti pasižiūrėti, kaip startuoja tokie Lietuvos ralio čempionato galiūnai, kaip Vaidotas Žala ar Vytautas Švedas, Monte Karlo ralyje pergalę pelnęs Karolis Raišys, kaip sekasi žinomiems televizijos laidų vedėjams Ugnei Siparei ar Tomui Ališauskui, galop – savomis akimis pamatyti, kas greitesni, profesionalai ar mėgėjai.

Be to, žiūrovų akis sužavėti turėtų ir įspūdingas ralio autoparkas. Šiemet dėl kiekvienos sekundės čia varžysis net du visiškai nauji elektromobiliai: prabangusis „Jaguar I-Pace“ ir vikrus „Mini Electric“, prie starto linijos stos netgi septyni skirtingi „Porsche“ modeliai, slalomo trasoje sukiosis egzotiškas „Lotus Exige S“, specialiai raliui ruošti galingi bolidai.

Drauge su „Press rally“ startuoja ir tradicinis „Continental istorinių automobilių ralis“. Tad istorinės technikos mėgėjai galės pasiklausyti istorijų apie įspūdingą „Datsun“, „Volvo P1800“, „Volvo Amazon“ ar „Volkswagen Karmann Ghia“ bei daugelius kitų modelių.

„Press rally“ vyksta paskutinį birželio savaitgalį, 26–27 dienomis, Aukštaitijos apylinkėse.